Tavsiyeler

Evlenen bütün çiftler düğünlerinde harika görünmek isterler. Bu yazıyı sadece düğün fotoğrafı için değil edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak düğününüzde yaşanması muhtemel problemleri daha önceden bilmeniz ve hareket ederken dilerseniz bu önerilerimizi dikkate almanız için yazıyoruz. Düğün insan hayatında bir kez olan bir etkinlik ve her çift gelecekte “bizim düğünümüz bir efsaneydi” demek ister. Fotoğraflar ve videolar ise bu efsanenin belgesidir. Düğün fotoğrafçısı olarak düğünlerin sadece bizi ilgilendiren ve tecrübe edebildiğimiz alanlarında sizlere önerilerde bulunacağız.

Kuaförünüzün Gazabına Uğramayın

Düğününüz için mutlaka iyi bir kuaför tercih edin. Her meslekte olduğu gibi kuaförlük mesleğinde de işini profesyonel yapmayan ancak bir işyeri bulunanlar var. Bu tür kişilere çevrenizden öneriler ya da başka yanılgılarla gelin başınızı yaptırma ihtimaliniz var. Düğününüze hazırlanırken mutlaka profesyonel kuaförleri tercih edin. Dilerseniz kuaförünüzden prova talep edebilirsiniz. Kuaförün yeteneğini prova esnasında anlayabilirsiniz. Kuaförlük mesleği hakkında bir bilgimiz yok ancak kuaförlerin hazırladıkları gelinlere gösterdiği özeni anlayabiliyoruz. Alt başlıkta belirttiğimiz gibi kuaförün gazabına uğramış gelinlere üzülerek bazı çekimlerimizde rastlıyoruz. İyi yapılamayan saç, makyaj yada tesettür gelinin motivasyonunu bozuyor ve çiftin tüm hazırlıkları yanlış kuaför tercihi sebebiyle ziyan olabiliyor. Bu durumda bizim de işimiz haliyle zorlaşıyor. Bu gibi durumlarda saçını, makyajını, yapılan tesettürü beğenmemesi durumunu bize belirten çiftlerimizin çekimlerini dilerlerse başka bir zamana erteleyebiliyoruz. Kuaför sadece gelinler için değil, damatlar içinde önemli bir tercih.Saçınızı ve traşınızı özenle yapan, her zaman gittiğiniz kuaförleri tercih edin. Çekime gelirken yanaklara ağda kesinlikle yaptırmayın. Kızaran yanaklar problem olabilir.

Gelinler İçin Saç, Türban Tasarımı, Makyaj ve Gelinlik Konusunda Öneriler

Gelin Saçı

Yukarıda söylediğimiz gibi kuaförlük bizim mesleğimiz değil ancak gelin hanımlara nacizane önerilerimizi yazmak istiyoruz. Saçınızı yaptırırken özellikle alnınıza ve yanaklarınıza bir kaç tel ya da bir kısım saçın dökülmemesi hususunu kuaförünüze belirtin. Dağınık bir saç modeli tercih edecekseniz bir önceki örnerimizi dikkate almayabilirsiniz. Göz çevrenize ve kaşınıza yakın bir model tercih ederseniz bu alana gelen saçların kesinlikle sabit kalması özellikle fotoğraf çekiminde çok önemlidir. Gözünüzün önüne gelen saçlar problem yaratabilir. Yapımının hemen sonrasında sabit kalan ve rüzgar ya da hareket etkisiyle bozulabilecek saç modellerini tercih etmeyin. Çekimde saçınızın bozulmasını tabiki istemezsiniz.

Gelin Makyajı

Makyajınızı yaptırırken kaliteli malzemeler kullanan işletmeleri tercih edin. Bazı çekimlerde alerjen makyaj malzemeleri sebebiyle gözleri kızaran gelinlerimizi üzülerek görüyoruz. Gelinlik beyaz bir kıyafet olması sebebiyle yapılacak makyajın tonunun açık olması önemli bir husustur. Makyajınızı yapan makyözden özellikle göz çevresinde açık tonlar kullanmasını isteyin. Çok fazla karartılan göz çevresi gelin makyajı için düğün fotoğrafçısı olarak bizim tarafımızdan tavsiye edilmemektedir. Ayrıca makyözünüze gelin çiçeğinizin tonlarında makyaj yapması konusunda istekte bulunun. Tecrübeli makyözler çiçeğinizdeki renkleri varsa düğün konseptindeki renkleri göz önünde bulundurarak makyajınızı yaparlar.

Türban Tasarımı

Tesettürlü gelinlerimiz gelin başı yaptırırken özellikle göz hizasındaki kısma dikkat etmeliler. Yan profilden yüzünüzün görünebilir olduğu bir türban tasarımı yaptırmanız önemlidir. Size yandan bakan birisi için yüzünüzün görünebilmesi düğününüzde hem davetlileriniz hemde fotoğraf çekiminiz esnasında önemli bir husustur. Türban tasarımları yüzlerini yandan kapatan gelinlerimizin yan profilden fotoğrafları çekilememektedir. Ayrıca göz kenarları kapalı olarak yapılan tasarımlarda yüze düşen ışık miktarı azalır. Bu durum fotoğraflarınızda olumsuz bir etki yaratır. Bu yüzden türban tasarımınızı yapan tasarımcıya bu hususta bilgilendirmede bulunun ve bu tarzda bir türban tasarımı seçin. Örnekte doğru olarak nitelendirdiğimiz türban tasarımını görebilirsiniz.

Gelinlik

Gelinliğinizi kollarınızı yukarıya, sağa ve sola rahatça hareket ettirebileceğiniz rahat bir gelinlik olarak seçmeniz hem düğünüzde hem de düğün fotoğrafı çekiminizde rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Özellikle yazın sıcak havalarda rahat bir gelinlik tercih etmeniz önemlidir. Sizi sıkan ve içinde rahat hareket edemediğiniz bir gelinlik sizin için eziyete dönüşebilir. Save the date kıyafetlerini, ince normlu tarlatansız gelinlik modellerini çekiminizde kullanabilirsiniz. Ağır gelinlikler ve yere çok sürünen kuyruklu modeller tercih etmemenizi öneririz

Fotoğraf Çekiminiz İçin Öneriler

Fotoğraf çekimi konusunda çiftler internette fotoğraf örneği olarak yüzlercesiyle karşılaşabilirler ancak bu tarz makalelerle çok az karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızı okuyan çiftlerimiz şanslı sayılabilirler.

Düğün Fotoğraflarınızla İlgili Ne İstediğinize Karar Verin

Çekim İçin Ayırabileceğiniz Süre, Mekan Tercihi ve Planlama Zamanı

İlk karar vermeniz gereken husus; çekiminizi düğün günü mü yoksa düğün öncesi ya da düğün sonrası bir günde mi planlayacağınız. Çekiminizi düğün günü dış mekanda bir kaç saat planlayabilir, sabah hazırlık anınızdan düğün salonunuzdaki tüm anların kaydedilmesini içeren düğün hikayesi çekimi olarak planlayabilir ya da düğün harici bir günde planlayabilirsiniz.

Ne tarz bir mekanda ya da mekanlarda düğün fotoğraflarınızı çektirmek istediğinizi kararlaştırın. Çiftlerimizle görüşürken bazı çiftlerimiz onlarca mekanda fotoğraf çekimi talep ediyor ve bu işi 2 saatte bitirmemizi istiyor. Gördüğünüz tüm düğün fotoğrafları gibi düğün fotoğraflarınızın olması imkansızdır. Çekim için ayırabileceğiniz süreyi, bu süre içerisinde sizinle birlikte ne kadar mekana gidebileceğimizi hesap edin. Düğün fotoğrafçısı olarak ayırabileceğiniz sürede mümkün olan sayıda mekanda çekimlerinizi yaparız.

Örnekle açıklayalım. İşyerimiz Konya’da olması sebebiyle genel yoğunlukta Konya’da çalışıyoruz. Çekimleri ya düğün günü ya da düğün harici bir gün olarak planlıyoruz. Düğün günü çekimlerinde ilimizdeki en çok tercih edilen çekim mekanlarından Beyşehir’e gitmek isteyen çiftlerimiz için bunun imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Beyşehir’de çekim yaptırmak isteyen çiftlerimiz çekimlerini düğün harici bir günde planlamalıdırlar. Düğün öncesi ya da düğün sonrası bir gün çekim yaptırabilirsiniz. Beyşehir’de en güzel düğün fotoğrafları akşam gün batımı vaktinde göl manzarasında çekilir. Gün batımı vaktinden sonra 2 saatlik yolculuk süresi göz önünde bulundurulduğunda kendi düğününüze katılamayabilirsiniz 🙂

Düğün günü çekim yaptırmak isteyen çiftlerimize önerimiz, çekim mekanlarını Konya içindeki ya da Konya’ya maksimum 25-30 km civarındaki yerler olarak tercih etmeleri. Konya’da düğün fotoğrafı çekim mekanları için bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bahsettiğimiz 25-30 km uzaklıktaki mekanlarda çektiğimiz fotoğraflara bu ve şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ne Tarz Düğün Fotoğrafları İstiyorsunuz ?

Düğün fotoğrafı çekimi yaptıracağınız mevsime, sizin düğün konseptinize ve hayalinize göre değişen bir çok tarzda çekim yapılabilir. Düğün anında spontane çekimler isteyen çiftlerimizde oluyor, yeşil alanlarda isteyenlerde, karda isteyenlerde, tarihi mekanlarda isteyenlerde. “Siz ne tarz istiyorsunuz?” bunu bize belirtin. Kullanabileceğimiz zaman dilimi içerisinde mümkün olan tüm taleplerinizi karşılarız. Çekimlerde kullanılan aksesuarlarla ilgili merak ettikleriniz için Düğün Fotoğraflarına Şıklık Katan Aksesuarlar yazımızı okuyabilirsiniz.

Çekime Hazırlık, Çekim Planı ve Çekim Anı

Çekiminize hazırlanırken kuaförde geçireceğiniz süreyi ve trafikte ya da yolda geçireceğiniz süreyi göz önünde bulundurun. Yazın düğün sezonunun yoğun olduğu dönemlerde aynı gün içinde birden fazla çiftimiz için çekim yapabiliyoruz. Bizden yaptırdığınız rezervasyon saatine uymanız hem sizin hem de aynı gün çekimi olan diğer müşterimizin bir mağduriyet yaşamaması açısından önemlidir.

Çekime gelirken yanınızda sizi eğlendirebilecek arkadaşlarınızı getirebilirsiniz. Sizi güldüren insanların çekim yaptığımız mekandaki varlıkları enerjinizi yükseltecektir. Çekime gelirken yanında rahat davranmanızı engelleyecek teyze, hala, kaynana, kayınbaba gibi yakınlarınızı getirmenizi önermeyiz 🙂

Gelinlerimizin rahat yürüyebilmeleri için yanlarında mutlaka babet getirmelerini öneririz.

Gelinin en önemli aksesuarlarından birisi çiçektir. Kendinize güzel bir gelin çiçeği yaptırmanızı öneririz. Çekimin yapılacağı mevsime ve konsepte göre renkleri uygun çiçekler yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz. Gelinin çiçeği ile kombin oluşturabilecek damat için bir yaka çiçeği yaptırmanızı öneririz. Nedimeleriniz var ise onlar içinde çiçekler yaptırabilirsiniz. Çekime gelirken çiçeğinizi unutmayın.

O gün tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp motivasyonunuzu yüksek tutun. Düğün stresinden uzak durun. Çekime eğlenmeye, stresinizi atmaya gidiyor gibi gidin. Enerjinizin yüksek olması fotoğraflarınıza yansıyacaktır. Doğal davranmaya özen gösterin. Eşinizin yüzünde samimi tebessümler oluşturabilecek davranışları gerçekleştirmeye ya da bunu mümkün kılabilecek sözleri söylemeye özen gösterin 🙂 Gergin davranmayın. Gerginliğiniz fotoğrafçınıza yansıyabilir.

Çekim anının ilk başladığı zamanları alıştırma süreci olarak değerlendiririz. Bir süre sonra çekime adaptasyon sağlanacak, poz verme konusunda problem yaşamayacaksınız. “Ben poz verirken kasılırım” diyen insanlardansanız merak etmeyin sizi gerektiği gibi yönlendirir alışık olmadığınız ve tahmin etmediğiniz şekilde poz vermenizi sağlarız 🙂 Genelde enerjisi yüksek fotoğraf çekmek için sizi yönlendiririz. Bunun yanında tüm pozların fotoğrafçı yönlendirmesi ile çekilmemesi gerektiğini unutmayın. Genel olarak spontane olarak çekilen fotoğraflar yönlendirme yapılarak çekilen fotoğraflardan daha güzeldir.

Çekime gelmeden önce dilerseniz internet sitelerinden ya da bizim fotoğraf portfolyomuzdan pozlara bakmanızı öneririz. Mümkünse çiftlerin bu pozları çekimden önce çalışmalarını öneririz.